Mala pčela pametna i vredna,

Leti cveću,žuri po travi i rosi,

I kad nije gladna,i kad nije žedna,

Slatki nektar zbira,u košnicu nosi.

Započeli smo u produženom boravku edukativnim časom o pčelarstvu, koji je realizovala učitelјica Ljilјana Plazinić, pčelar u slobodno vreme.

Kroz lepu priču saznali su na koji način pčele proizvode med i njegovom značaju u ishrani, pčelama kao glavnim oprašivačima , njihovom uticaju na zdravlјe, kao i o važnosti pčela za opstanak prirode koja nam je dala dar za proizvodnju meda, koji treba iskoristiti.A,deca treba da budu svesna i da što manje koriste industrijske slatkiše koji nanose štetu zdravlјu.Neki su po prvi put videli pčelarski šešir i odelo, ram, saće, dimilicu,...Degustirali su med, a male proizvode iz košnice poneli kući.Nakon poplave pitanja, učenici su doživlјaj pčele, meda i svoje saznanje preneli na karton praveći saće od makarona.Ovoga puta su nam se pridružili i drugari iz IV-4 sa svojom učitelјicom.

Drugi zadatak je bio da u kutku školskog dvorišta posadimo ili posejemo za vredne pčelice,što smo i uradili.Kako se pčele hrane nektarom i polenom cveća, njihov opstanak zavisi od dostupnosti ovih izvora hrane u njihovom okruženju.Da bi vršile svoju ulogu u prirodi i opstale potrebno je da imaju hranu raznih cvetnih vrsta.

Zahvalјujući roditelјima koji su doneli rasad i seme, u kutku su svoje mesto pronašli: lavanda,mati -čnjak, žalfija, korijander, majčina dušica, mini suncokreti i druge medonosne bilјke.Dve žardinjere sa sa- lvijama našle su mesto ispred ulaznih vrata produženog boravka.O zalivanju cveća brinuće se učenici i to prema dogovorenom rasporedu, a njihovo interesovanje za sve aktivnosti bilo je veće nego što smo očekivali.

Na kraju ovim interesantnim projektom poručujemo odraslima:“Čuvajmo šume, livade i cveće jer jedino tako ćemo sačuvati i naše pčele“.

U celokupnom spoju edukacije, zabave i slatkih mednih zalogaja uživala su deca kao i učitelјice.

Produženi boravak i odelјenje IV-4

April,2019.god.