Eratostenov eksperiment se po treći put radi u OŠ „Dr Dragiša Mišović“. Juče 21.3. su ga izveli učenici odeljenja 8-2 uz pomoć drugarica Kristine Filipović i Tare Petrović iz 8-4 koje su proteklog vikenda bile na radionicama u Ovčar Banji u organizaciji Regionalnog centra a na kojima su naučile o ovom eksperimentu. Imali smo i specijalne goste – profesor geografije Goran Šipetić i odeljenje II-2 iz Ekonomske škole. Naoružani štapovima , drvenim lenjirima koji su nam pomogli da štapovi stoje pod pravim uglom ,metrima i dobrom radnom atmosferom uradili smo prvi deo posla. Sada podatke treba obraditi i razmeniti sa partnerskim školama.

U trećem veku pre nove ere Eratosten je izračunao obim Zemlje sa greškom od, kako danas znamo, 300 km. Koristeći jednostavna pomagala i brilijantan um, izračunao je ugao između Aleksandrije i Sijene i svatio da je to pedeseti deo kruga pa rastojanje između ova dva grada pomnožio sa 50. Interesantan je način izračunavanja rastojanja između gradova. Raspitujući se kod vodiča kamila, saznao je da prosečnom karavanu treba 50 dana da pređe to rastojanje. Ako kamile prelaze 100 stadiona dnevno, zaključio je da su Sijena i Aleksandrija udaljeni oko 5000 stadiona (805 kilometara).

U starosti je potpuno oslepeo i onemoćao pa je , ne želeći dalje da živi, u devetoj deceniji okončao život gladovanjem.

Sa aktivnostima matematičara u martu smo završili, ali se bliži MAJ MESEC MATEMATIKE a pripreme su već počele.

Fotografije možete pogledati ovde.

Tanja Petrović, profesor matematike